۱۰ قانونی که هنگام طراحی خانه خود باید رعایت کنید

این مراحل ساده را دنبال کنید تا از اشتباهات مبتدی پرهیز کرده و اتاق خود را مانند یک حرفه‌ای طراحی کنید.

طراحی خانه می‌تواند مانند یک میدان مین باشد و دغدغه‌های زیادی از قبیل ‘بایدها، نبایدها و ضروریات’ وجود دارد. بسیاری از افراد می‌دانند چه چیزی را دوست دارند یا دوست ندارند، اما وقتی نوبت به طراحی داخلی می‌رسد، نمی‌دانند از کجا شروع کنند. این قوانین پایه باید شما را در جهت درست راهنمایی کنند و اعتماد به نفس لازم برای خلق خانه رویایی خود را به شما بدهند.

در ادامه این مقاله با گروه دکوراسیون بختیاری همراه باشید.

10 قانونی که هنگام طراحی خانه خود باید رعایت کنید

۱. برنامه‌ریزی کنید

آماده‌سازی کلید طراحی داخلی است. قبل از اینکه کاری انجام دهید، شروع به تهیه برنامه‌ای برای جایگاه و ظاهر هر چیز کنید. این روش بسیار بهتر از طراحی به موازات پیشروی کار است، چرا که شما زمان و آرامش ذهنی لازم برای در نظر گرفتن تمام گزینه‌ها و اتخاذ تصمیمات آگاهانه را خواهید داشت. طراحی به صورت لحظه‌ای عنصر فشار غیرضروری به موقعیت اضافه می‌کند و با شروع شدن بخشی از کار، ممکن است گزینه‌های شما محدود شوند.

همه چیزها را از چیدمان، طرح‌های رنگ، برق، لوله‌کشی و ذخیره‌سازی گرفته تا جزئیات کوچک، مانند لوازم تزئینی و مبلمان، در نظر بگیرید. با این روش، شما ایده‌ای واضح از ظاهر اتاق نهایی خود خواهید داشت، که به شما کمک می‌کند ذهن خود را متمرکز کنید.

۲. بزرگتر بهتر است

در صورت شک، اندازه بزرگتری انتخاب کنید. بزرگ‌تر از آنچه انتظار دارید و بزرگ‌تر از آنچه منطقی به نظر می‌رسد. اگر از بزرگی آن کمی ترسیده‌اید، احتمالاً درست است.

یک اشتباه رایج انتخاب مبلمان و لوازم جانبی است که خیلی کوچک هستند و در فضا گم می‌شوند. فرش‌ها، وسایل روشنایی، آینه‌ها و آثار هنری معمولاً در اندازه‌های بزرگ‌تر بهتر به نظر می‌رسند، به ویژه در اتاق‌های کوچک‌تر.

در این اتاق نشیمن، یک فرش بزرگ مبلمان را کنار هم قرار می‌دهد و طراحی هماهنگ‌تری ایجاد می‌کند. بدون در نظر گرفتن زمینه، برخی از اقلام احتمالاً بزرگ‌تر از آنچه برای اتاقی به این اندازه انتظار می‌رود هستند، اما وقتی همه چیز در جای خود قرار گیرد، کاملاً منطقی به نظر می‌رسد.

بزرگتر بهتر است

۳. جسور باشید

طراحی خوب همه چیز درباره اعتماد به نفس است و اگر می‌خواهید خانه‌ی ایده‌آل خود را خلق کنید، باید ایده‌هایتان را بگیرید و با آنها پیش بروید. مفاهیم طراحی خود را شناسایی کرده و با شجاعت و تعهد به سبک، آنها را پیاده‌سازی کنید. اگر به هر عنصر حضور بدهید، اطمینان خواهید داشت که اتاق عمدی و خوب فکر شده به نظر می‌رسد.

در اینجا، رنگ آبی تیره می‌توانست فقط بر روی یک دیوار استفاده شود، اما با استفاده از آن در کل اتاق، طراح پس‌زمینه‌ای زیبا ایجاد کرده و فضا را یکپارچه کرده است. به همین ترتیب، به جای اینکه مخمل زرد را فقط با یک کوسن معرفی کند، او برای یک صندلی دسته‌دار چشمگیر رفته است.

جسور باشید

۴. به آنچه دارید افتخار کنید

هنگام جستجو برای الهام، ممکن است به راحتی با سبک‌های طراحی داخلی دیگران گرفتار شوید. عناصری از فضا مانند میزان نور طبیعی که دریافت می‌کند، شکل و اندازه‌اش، سبک معماری و برخی ویژگی‌های ساختاری می‌توانند برنامه‌های شما را محدود کنند.

به اتاق یا فضای خود نگاه کنید و تعیین کنید که چه چیزی در مورد آن دوست دارید. سعی کنید آن ویژگی‌ها را در طراحی خود برجسته کنید. به همین ترتیب، وقتی تصاویر الهام‌بخش خود را می‌بینید، سعی کنید دقیقاً مشخص کنید که چه چیزی در مورد تصویر دوست دارید. ممکن است بافت پارچه، حالت کلی اتاق یا پالت رنگی استفاده شده باشد. پس از شناسایی این عناصر، می‌توانید آنها را به گونه‌ای که با فضای شما کار کند، در طراحی خود ادغام کنید. ۵ نشانه اینکه به کمک یک طراح داخلی نیاز دارید

۵. در مورد دیدگاه خود فکر کنید

هنگام قرار دادن هر قطعه‌ای که به دیوار آویزان می‌شود، به دیدگاه خود فکر کنید. این مخصوصاً به چیزهایی که به طور فعال به آن نگاه می‌کنید مانند تلویزیون یا یک قطعه هنری اعمال می‌شود.

از آنجا که عمدتاً تلویزیون را روی کاناپه تماشا می‌کنید، مرکز صفحه، وقتی نشسته‌اید باید در سطح چشم شما قرار گیرد. بسته به کاناپه شما، این حدود ۱ متر ارتفاع است. این بیشتر در مورد عملکرد است تا زیبایی‌شناسی، اما هر دو عنصر مهمی در طراحی خوب هستند.

آثار هنری و تصاویر اغلب بیش از حد بالا آویزان می‌شوند، بنابراین اندازه اتاق و سطح چشم متوسط را در نظر بگیرید.

۶. نورپردازی همه چیز است

در طراحی داخلی، نورپردازی احتمالاً مهم‌ترین عاملی است که باید در نظر گرفت. نورپردازی که اغلب نادیده گرفته می‌شود یا به آخرین لحظه موکول می‌شود که دیگر خیلی دیر است و می‌تواند طرح طراحی شما را بسازد یا بر هم زند.

نورپردازی خوب همه چیز را زیباتر نشان می‌دهد و برای ایجاد حالات و برجسته کردن نقاط کانونی ضروری است. اتاقی با نورپردازی خوب نیز عملکرد بهتری خواهد داشت، در حالی که نور زیاد یا کم می‌تواند آزاردهنده باشد. سطوح نورپردازی خود را برای حالات مختلف یا زمان‌های مختلف روز در نظر بگیرید، با در نظر گرفتن نور محیطی، نور تأکیدی و نور کاری برای فعالیت‌های مختلف. این برنامه‌ریزی را خوب و پیشاپیش انجام دهید، زیرا این یکی از اولین عناصری است که باید به آن بپردازید.

یک طرح نورپردازی خوب طراحی شده، مانند آنچه در این آشپزخانه زیبا وجود دارد، باید بدون درز کار کند. اتاقی با نورپردازی کامل عالی به نظر می‌رسد بدون اینکه شما متوجه دلیل آن شوید.

۷. یک نقطه کانونی ایجاد کنید

هنگامی که وارد اتاق می‌شوید، یک نقطه کانونی کلیدی فوراً توجه شما را جلب می‌کند. این نقطه مرکز اتاق را تشکیل می‌دهد و شخصیت و سبک فضایی که در آن هستید را برقرار می‌کند. بدون یک نقطه کانونی، اتاق ممکن است زیبا به نظر برسد، اما چشم نمی‌داند ابتدا کجا باید بیفتد و ممکن است تمایز نداشته باشد.

نقطه کانونی شما نیازی به این ندارد که بیش از حد دراماتیک یا تیزهوشانه باشد، فقط باید حضور مشخصی داشته باشد. می‌تواند یک قطعه هنری زیبا، یک قطعه مبلمان چشمگیر یا یک ویژگی معماری مانند شومینه یا پنجره‌ای خیره‌کننده باشد. همچنین می‌توانید نقاط بیشتری از علاقه را اضافه کنید تا یکی پس از دیگری متوجه شوید و تجربه را ارتقا دهید.

مطلب پیشنهادی: کاربردهای پارتیشن انبار چیست؟

۸. دور زندگی خود طراحی کنید

طراحی خوب باید هم کاربردی باشد و هم زیبا. با در نظر گرفتن سبک زندگی خود و افراد خانواده‌تان، می‌توانید خانه‌ای را طراحی کنید که زندگی در آن آسان و لذت‌بخش باشد. همه ما نمی‌توانیم همیشه تمیز و مرتب باشیم و، چه بچه‌ها باشند، چه حیوانات خانگی یا افراد شلخته، بهتر است این عوامل زندگی را در طراحی خود در نظر بگیرید تا با آنها مبارزه نکنید.

ادغام سبک زندگی خود در طراحی به این معنا است که به مواردی مانند ذخیره‌سازی مناسب، یک جریان چیدمان خوب و انواع موادی که استفاده می‌کنید فکر کنید. مناطقی را برای نگه داشتن به هم ریختگی ایجاد کنید، مانند مناطق بازی کودکان یا یک میز صنایع دستی اختصاصی. اگر همه چیز به خوبی فکر شده باشد، در طراحی شما نمایان خواهد شد و به طور نظری، نگهداری آن آسان‌تر خواهد بود.

۹. فضاهای خالی را قدر بدانید

اجازه دادن به برخی از نواحی برای باقی ماندن خالی به اندازه‌ی آیتم‌هایی که برای پر کردن اتاق‌تان انتخاب می‌کنید، مهم است. چه در چیدمان کف و چه بر روی دیوارها، فضای کمی به اتاق اجازه می‌دهد تا نفس بکشد و از ظاهر شلوغ جلوگیری می‌کند و همچنین کنتراستی ایجاد می‌کند. به آن به عنوان نشانه‌گذاری فکر کنید، فقط به این دلیل که فضا خالی است، به این معنا نیست که شما باید آن را پر کنید.

در این حمام آرام، دیوارها خالی مانده‌اند و با وجود اندازه بزرگ آن، بخش زیادی از فضا خالی است. این امر نگاه را به وان مستقل جلب می‌کند و به شما امکان می‌دهد تا شیب غیرعادی سقف‌ها را بدون حواس‌پرتی قدر بدانید.

۱۰. در انتخاب های خود محکم باشید

با وجود منابع بی‌پایان الهام و مشاوره‌های نامحدود، از طرح اولیه خود دور شدن در حین فرآیند، آسان است. محصولات جدید که به طور مداوم ظاهر می‌شوند و همه که می‌خواهند نظر خود را بگویند، می‌توانند به راحتی شک به ذهن شما در مورد تصمیماتی که قبلاً گرفته‌اید بیندازند. با این حال، اگر به خوبی در مورد آن فکر کرده‌اید و به خوبی برنامه‌ریزی کرده‌اید، به طراحی خود اعتماد کنید و با انتخاب‌های خود محکم باشید. این مطلب ممکن است برایتان جالب باشد: فواید پارتیشن شیشه ای دفتر کار 

نتیجه

مقداری توسعه در طراحی وجود دارد که ممکن است در حین پیشرفت کار، چیزها را کمی تغییر دهد. مشکلاتی می‌تواند پیش آید که شما را مجبور به پیش گرفتن مسیر متفاوتی کند، اما تا جایی که می‌توانید بدون خیلی سازش، به طرح اصلی خود پایبند باشید. تغییرات آنی می‌تواند طراحی نهایی شما را آشفته نشان دهد. تنها چیزی که مهم است این است که شما آنچه طراحی کرده‌اید را دوست داشته باشید. با دقت برنامه‌ریزی کنید و با اعتماد به نفس پیاده‌سازی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *