طراحی دکوراسیون مدرن خانه چیست؟

بسیاری از اوقات شما کلمات ‘دکوراسیون مدرن’ را شنیده‌اید، اما آیا واقعاً می‌دانید دکوراسیون خانگی مدرن چیست؟ طراحی داخلی به سبک مدرن بیشتر از آنچه فکر می‌کنید قدمت دارد و بیشتر از آنکه تصور کنید با آن روبرو شده‌اید، اگر می‌خواهید بیشتر در مورد این سبک ‘مدرن’ از طراحی داخلی بدانید، پس در مطالعه این مقاله از گروه دکوراسیون بختیاری همراه ما باشید.

دکوراسیون خانگی مدرن چیست؟


سبک طراحی مدرن به پایان قرن ۱۸ برمی‌گردد و با طراحی و دکوراسیون حرکت مدرنیسم ارتباط دارد. گفته می‌شود که ریشه‌های آن در مدارس طراحی باوهاوس آلمان و سادگی طراحی اسکاندیناوی به همراه کاربردی بودنش است. می‌توان گفت که رشد آن از ابتدا تا میانه قرن بیستم—۱۹۰۰ها تا ۱۹۵۰ها—مشاهده شد.

سبک طراحی مدرن از مواد طبیعی فراوان، رنگ‌های خنثی یا رنگ‌های زمینی (فکر کنید به قهوه‌ای‌ها) استفاده می‌کند و از جزئیات غیرضروری و کارهای زینتی صرف‌نظر می‌کند. طراحی مدرن به شدت باور دارد که “شکل از کارکرد پیروی می‌کند.” به این معنا که طراحی مبلمان و طراحی داخلی باید روی هدف خود متمرکز شود، جزئیات اضافی هیچ هدف عملی‌ای ندارند و بنابراین نیازی به آنها نیست. طراحی مدرن با شکوفایی‌های زینتی قدیمی‌تر مانند سبک‌های طراحی گوتیک، رنسانس و ویکتوریایی کنار آمده است.

سبک‌های طراحی مدرن رنگ‌های مونوکرومیک خواهند داشت و از استفاده از رنگ‌های روشن یا بیش از حد رنگ خودداری می‌کنند. شما بیشتر اوقات کلماتی مانند صاف، ساده و تمیز را استفاده خواهید کرد. شما متوجه خواهید شد که خانه‌هایی که بهترین الگوهای دکوراسیون خانگی مدرن را دنبال می‌کنند، ویژگی‌های طراحی داخلی مدرن مانند فراوانی نور طبیعی، پالت رنگی مونوکرومیک و نبود هرگونه به‌هم‌ریختگی را به نمایش می‌گذارند.

مدرنیسم و باور به تفکر مدرن


همان‌طور که پیش‌تر بیان شد، طراحی مدرن با اسراف و جزئیات غیرضروری در مبلمان که هیچ هدفی نداشتند، خداحافظی کرد. مدرنیست‌ها به دنبال ایجاد قوانین و روش‌های جدید برای انجام کارها بودند، آنها می‌خواستند چیزهایی بسازند که برای دنیایی که تجربه‌ی تغییرات عظیمی مانند انقلاب صنعتی داشته، مناسب باشد. “آن را نو کن”، جمله‌ای که توسط ازرا پوند ابداع شد، منترا آنها شده بود.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، مدرنیسم ابتدا به عنوان یک جنبش فکری آغاز شد، اما به زودی این جنبش گسترش یافت و عرصه‌های ادبیات، هنر، موسیقی و طراحی (معماری و طراحی داخلی) را در بر گرفت.

طراحی دکوراسیون مدرن خانه

ویژگی‌های دکوراسیون مدرن و فضای مدرن

اگر شما فردی هستید که فضا، خطوط پاک و خانه‌ای بدون به‌هم‌ریختگی را دوست دارد، پس باید به سبک طراحی داخلی مدرن نگاه کنید. ویژگی‌های اصلی که باید به دنبال آن‌ها باشید عبارتند از:

 

خطوط راست

طراحی مدرن از خطوط پاک و راست بدون جزئیات اضافی استفاده می‌کند، این تنها برای مبلمان نیست بلکه برای اتاق‌ها در خانه نیز صادق است. انواع مختلفی از سبک‌های طراحی که در دسته‌بندی طراحی مدرن قرار می‌گیرند، به‌خصوص در مورد مبلمان، عبارتند از:

  • سبک ماموریت
  • آرت دکو
  • شیکر


اگر در خانه‌ای هستید که بر اساس دکوراسیون مدرن طراحی شده است، چیزهایی مانند قفسه‌های تعبیه شده در دیوارها را مشاهده خواهید کرد، آن‌ها به فضا برجسته نمی‌شوند. نقشه‌های کف باز خواهند بود و دیوارهای بسیار کمی خواهند داشت. دیوارها، درها و پنجره‌ها ساده نگه داشته می‌شوند بدون درمان‌هایی مانند قرنیزها و سایر تزئینات. ممکن است تیرها نمایان باشند.

فلز

استفاده از فلز، کروم و سایر مواد بازتابنده در دکوراسیون مدرن بسیار محبوب است. آن‌ها از فلزات قدیمی و سنتی مانند آهن ریخته‌گری دست کشیدند و به جای آن از کروم و فولاد ضد زنگ استفاده کردند که ظاهر و احساسی تمیزتر، براق‌تر و نوتر دارد.

این فلزات می‌توانند در سرتاسر خانه، از شیرآلات، دستگیره‌های در، چهارچوب‌های نمایان مبلمان، دستگیره‌های کابینت، چراغ‌ها و بیشتر دیده شوند. مطلب پیشنهادی: درباره پارتیشن اداری بیشتر بدانید.

حداقل‌گرایی مینیمالیسم

وقتی قصد دارید دکوراسیون خانه‌تان را به سبک مدرن انجام دهید، همیشه به خاطر داشته باشید که کمتر، بیشتر است. پس، با قرنیزها، تزئینات کابینت، رنگ یا استفاده بیش از حد از پارچه‌ها افراط نکنید. مبلمانی که جزئیات زیادی دارد، پارچه‌های رویه‌ای که بیش از حد رنگارنگ هستند یا طرح‌دار هستند را انتخاب نکنید.

طراحی دکوراسیون مدرن خانه

عاری از به‌هم‌ریختگی

وقتی تلاش می‌کنید دکوراسیون خود را حداقلی نگه دارید، نمی‌توانید خانه‌تان را پر از به‌هم‌ریختگی ببینید. تا جایی که می‌توانید در گزینه‌های ذخیره‌سازی پنهان سرمایه‌گذاری کنید، خانه‌تان باید مرتب و تمیز به نظر برسد. در سبک طراحی دکوراسیون مدرن، حتی چیزهایی مانند کتاب‌ها، لوازم جانبی الکترونیکی، پرتاب‌ها، بالشتک‌ها و کوسن‌های اضافی، گلدان‌ها و وسایل یادگاری اضافی، کنجکاوی‌ها و غیره همه غیرضروری هستند و باید از دید پنهان شوند.

رنگ‌های تأکیدی جسورانه


این ممکن است به نظر برخلاف جریان باشد، به‌خصوص که سبک دکوراسیون مدرن تماماً در مورد رنگ‌های طبیعی و زمینی یا مونوکروم است. اما این می‌تواند در مدت زمان کوتاهی خسته‌کننده و کدر شود، برای شکستن این یکنواختی و اضافه کردن یک نقطه کانونی جالب، از رنگ‌های جسورانه (رنگ‌های اصلی) به عنوان تأکید استفاده می‌شود. این رنگ‌های درخشان به صورت اسپری استفاده می‌شوند، شما آن‌ها را به شکل‌های زیر پیدا خواهید کرد:

هنر دیواری انتزاعی
یک قطعه مبلمان منفرد (مبل قرمز، میز سبز، صندلی آبی)
یک فرش یا قالیچه با رنگ جسورانه
یک دیوار تاکیدی رنگ‌آمیزی شده در یک رنگ جسورانه

فراوانی نور طبیعی

از آنجایی که مدرنیسم با افراط و تفریط خداحافظی می‌کند، پرده‌ها یا سایبان‌های دراماتیک زیادی استفاده نمی‌شود، نور طبیعی خوش‌آمد است. مکان‌هایی مانند آشپزخانه، اتاق نشیمن، اتاق مطالعه و غیره پنجره‌های بزرگ بدون تزئین دارند که نور فراوانی را به خانه می‌آورند.

مبلمان ساده

همراه با روند حداقل‌گرایی، مبلمان شما نیز باید ساده باشد. قطعات پایین و افقی که خطوط تمیزی دارند و از افراط و تفریط دور هستند را انتخاب کنید. چوب‌های طبیعی و ونیرهای چوبی، چوب رنگ نشده، فلزات، چرم و الیاف طبیعی همگی گزینه‌های عالی هستند زمانی که شما در حال انتخاب مبلمان برای دکوراسیون مدرن هستید.

مبلمان مدرن

تفاوت‌های بین دکوراسیون مدرن و معاصر

آخرین چیزی که نیاز دارید درباره دکوراسیون مدرن بدانید این است که چگونه از دکوراسیون معاصر متفاوت است؛ دانستن تفاوت‌ها برای تشخیص این دو سبک که بسیار شبیه هم هستند و به راحتی با هم اشتباه گرفته می‌شوند، مهم است. در اینجا چند تفاوت کلیدی بین سبک‌های مدرن و معاصر آورده شده است:

سبک مدرن

سبکی دقیق با قوانین واضح است
مبلمان و هر چیزی در دکوراسیون باید کاربردی باشد
رنگ‌ها عمدتاً طبیعی، خنثی و مونوکروم هستند
خطوط قوی ضروری هستند
می‌توانید آن را تطبیق دهید تا با آخرین روندها مطابقت داشته باشد
از دهه ۱۹۰۰ تا ۱۹۵۰ شروع شد

سبک معاصر

قوانین سختگیرانه‌ای وجود ندارد و تنوع زیادی یافت می‌شود
مبلمان و قطعات دکوراسیون بیشتر زینتی هستند تا کاربردی
رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید کنتراست دارند، استفاده زیادی از سیاه و سفید می‌شود
خطوط قوی و تمیز نیستند، از خطوط خمیده و خطوطی که منحنی‌تر هستند استفاده می‌شود
تمرکز بر اینجا و اکنون است

سوالات متداول

پاسخ: سبک طراحی مدرن به پایان قرن ۱۸ برمی‌گردد و با طراحی و دکوراسیون حرکت مدرنیسم ارتباط دارد. گفته می‌شود که ریشه‌های آن در مدارس طراحی باوهاوس آلمان و سادگی طراحی اسکاندیناوی به همراه کاربردی بودنش است.

 

پاسخ: می‌توان گفت که دکوراسیون خانگی مدرنیستی در ابتدا تا میانه قرن بیستم—۱۹۰۰ها تا ۱۹۵۰ها—رشد دید.

 

پاسخ: سبک‌های طراحی مدرن از رنگ‌های مونوکرومیک استفاده می‌کنند و از به‌کارگیری رنگ‌های روشن یا بیش از حد رنگ خودداری می‌کنند. شما بیشتر اوقات با واژه‌هایی مانند صاف، ساده و تمیز مواجه می‌شوید. خانه‌های مدرن عاری از به‌هم‌ریختگی، دارای نور طبیعی فراوان و دارای پالت رنگی مونوکرومیک هستند.

 

پاسخ: اگر شما فردی هستید که فضا، خطوط پاک و خانه‌ای بدون به‌هم‌ریختگی را دوست دارد، پس باید به سبک طراحی داخلی مدرن نگاه کنید. ویژگی‌های اصلی که باید به دنبال آن‌ها باشید عبارتند از خطوط راست، حداقل‌گرایی، استفاده از فلزات، رنگ‌های تأکیدی جسورانه، استفاده از فضای بدون به‌هم‌ریختگی، فراوانی نور طبیعی و مبلمان ساده.

 

پاسخ: در حالی که دکوراسیون مدرن سبکی محکم با قوانین مشخص دارد و مبلمان آن به منظور کاربردی بودن طراحی شده است، در دکوراسیون معاصر قوانین سفت و سختی وجود ندارد و تنوع زیادی یافت می‌شود و قطعات مبلمان و دکوراسیون بیشتر از اینکه کاربردی باشند، زینتی هستند. در حالی که دکوراسیون مدرن از دهه‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۵۰ آغاز شد، تمرکز سبک معاصر همیشه بر اینجا و اکنون است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *